در مصرف آب باید صرفه جویی کرد اگر به وفور یافت شود

 

امام جمعه خوی در خطبه های نماز جمعه :در مصرف آب باید صرفه‌جویی کرد حتی اگر به وفور یافت شود

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خوی ، در سومین روز از هفته صرفه جویی امام جمعه شهرستان خوی در خطبه های نماز جمعه به اهمیت این ماده حیاتی پرداخت و صرفه جویی در مصرف آب را خواستار شد.

امام جمعه خوی در خطبه دوم نماز جمعه گفت : آب مایه حیات و نعمتی است که خداوند متعال آن را به شکل وافر و رایگان برای بندگان و دیگر موجودات روی زمین اعطا نموده است و در این مورد خداوند (ج) می فرماید: «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ؛ و هر چیز زنده‏ اى را از آب پدید آوردیم آیا ایمان نمى ‏آورند» (آیه۳۰ سوره انبیاء)
خداوند متعال به آب ارزش و اهمیت زیادی داده است که در بیش از صد آیه قرآن کریم در مورد آن آمده و انسان از گذشته های دور از بدو پیدایش حیات با آب رابطه مستحکم داشته است آب نقش اساسی و حیاتی در ادامه زندگی انسان ایفا کرده است و منابع آبی در ایجاد و شکل گیری اکثر تمدنها دارای نقش مهم و حیاتی است بطوریکه بخشی از رسوم و مراسم ملل مختلف درباره ی این مایع مهم و حیاتی است.

حجت السلام والمسلمین قاسم خانی افزود: قرآن کریم برخلاف رو‌ش‌ها و اندیشه‌های کلامی، فقهی و فلسفی که بیش از هزار سال است در جامعه اسلامی رایج و شایع شده‌اند، توجه و عنایت فوق‌العاده‌ای به طبیعت و عناصر طبیعت دارد. در این میان آب از عمده‌ترین عناصر طبیعت به شمار می‌آید به‌طوریکه در میان ادیان الهی هیچ‌کدام به اندازه دین مبین اسلام به‌ویژه قرآن کریم، به موضوع «آب» نپرداخته‌اند.

وی در ادامه از دیدگاه قرآن درباره صرفه‌جویی و مصرف آب پرداخت و گفت: صرفه‌جویی به مفهوم مصرف چیزی به شکل درست و مناسب آن است،این مسئله برای ایجاد تعادل میان درآمد و هزینه بسیار مهم و اساسی است و در حوزه اقتصاد خانواده نیز می‌تواند تأثیرگذار و سرنوشت‌ساز باشد. با این همه صرفه‌جویی علاوه بر اینکه در حوزه اقتصاد شخصی معنا و مفهوم می‌یابد در حوزه اقتصاد عمومی نیز معنا دارد.
ایشان خاطر نشان کردند صرفه‌جویی در زمان بحران معنا و مفهوم تازه‌ای پیدا می‌کند، اگر جامعه‌ای دچار بحران در یک یا چند کالای اقتصادی شد، باید همگان چنان تلاش کنند تا از آن برهند. در این زمان است که صرفه‌جویی گاه به معنای کم مصرف در حد اعتدال و میانه است که تنها نیازهای اساسی و اصلی شخص و یا جامعه پاسخ داده شود.
حاج آقای قاسم خانی در ادامه گفت پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند: «در مصرف آب باید صرفه‌جویی کرد حتی اگر به وفور یافت شود چراکه حیوانات نیز حق استفاده از این آب را دارند». درسی که از فرمایش آن حضرت می‌توان گرفت این است که انسان‌ها باید از نیازهای آبی دیگر مصرف‌کنندگان آگاه باشند و این باور، یعنی همان توسعه پایدار. برای نیل به این هدف باید پایگاه‌های ارتقاء آگاهی عمومی تشکیل شوند و باورها و ارزش‌های دینی مصرف‌کنندگان مسلمان را متوجه این مطلب مهم کنند.


گفتنی است قبل از شروع خطبه ها اقدام به توزیع بروشور و کتاب در بین نمازگزان شد.

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.